Infolinia +48 731 739 351 biuro@topcars24.pl

Korytarz Życia

PODZIEL SIĘ

Korytarz Życia

03/06/2019
korytarz życia

Budowa autostrad prowadzących wzdłuż i wszerz naszego kraju zmieniła mocno komfort podróżowania samochodem. Kierowcy podróżując kilkupasmówkami rozwijają zupełnie inną prędkość skracając czas podróży. Nowy system dróg wymusza jednak na kierowcach inne schematy zachowania, takie jak choćby pozostawienie skrajnego lewego pasa wyłącznie do wyprzedzania czy umiejętność tworzenia tzw. korytarza życia. 

Czym jest korytarz życia 

Korytarz ratunkowy, korytarz życia to metoda tworzenia swobodnego przejazdu wszystkim pojazdom ratowniczym jadącym na sygnale w kierunku kolizji czy wypadku drogowego z pomocą dla poszkodowanych. Niektóre państwa, takie jak: Austria, Niemcy, Czechy, Słowenia czy Szwajcaria regulacje związane z tworzeniem korytarza ratunkowego wpisały w obowiązujące prawo drogowe. Polska jako dotąd tego nie uczyniła i być może dlatego właśnie wielu kierowców nie wie jak się zachować w takich sytuacjach, nie mówiąc już o tym, że są i tacy, którzy próbują podobne zdarzenie wykorzystać wbijając się w kolumnę ratunkową, by skorzystać z wolnego przejazdu.

Zachowania na drodze, czyli korytarz życia

Zasada tworzenia korytarza życia jest bardzo prosta. Wszyscy kierujący pojazdami, znajdujący się na skrajnym lewym pasie muszą zjechać do lewej krawędzi drogi, albo nawet, jeżeli jest taka możliwość, na pas zieleni. Natomiast kierowcy znajdujący się na prawym pasie zjeżdżają do prawej krawędzi, nawet jeżeli muszą zająć pas awaryjny. Dzięki temu kolumna ratunkowa otrzymuje środkową część jezdni do swobodnego przejazdu. Jeżeli autostrada posiada więcej niż dwa pasy, korytarz życia tworzy się na dwóch skrajnych pasach lewej strony autostrady.

Niezwykle ważnym wskazaniem dla tworzenia korytarza życia jest obowiązek zjeżdżania na bok jak najszybciej, najczęściej w momencie, gdy droga zaczyna się korkować, nie czekając na przejazd kolumny ratunkowej. Bardzo częstym zjawiskiem jest bowiem oczekiwanie kierowców ze zjechaniem z drogi do samego końca czyli do widoku karetki we wstecznym lusterku własnego samochodu. 

korytarz życia

Warto również pamiętać, że utworzony przez samochody korytarz życia nie staje się pasem, na którym pozostałe auta mogą wykonywać różnego rodzaju manewry, np. wykorzystać go do zawracania, by dostać się do najbliższego zjazdu na autostradzie. Każdy niestandardowy ruch w newralgicznej dla kierowców sytuacji może prowadzić do kolejnych kolizji. Niestosowanie się do obowiązku ustanowienia wolnego przejazdu kolumnie ratunkowej w wielu krajach jest karane wysokimi mandatami. Warto o tym wiedzieć wyjeżdżając choćby w podróż samochodem poza granice Polski.

  • Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
  • Infolinia: +48 731 739 351