Infolinia +48 731 739 351 biuro@topcars24.pl

Systemy bezpieczeństwa w samochodach - ABS, ESP i ASR

PODZIEL SIĘ

Systemy bezpieczeństwa w samochodach - ABS, ESP i ASR

09/04/2019
systemy bezpieczeństwa w samochodach

Komfort jazdy oraz bezpieczeństwo na drodze mają poprawić stosowane w coraz większej ilości systemy ABS, ESP i ASR. Chociaż prawie każdy kierowca o nich słyszał okazuje się, że większość nie wie na czym polegają i jakie właściwie zadanie mają w aucie. Przyjrzyjmy się poszczególnym systemom i ich funkcjom w poniższym artykule.

Czym jest system ABS?

System (Anti-Lock Braking) czyli popularny ABS, umożliwia manewrowanie w czasie awaryjnego hamowania. W autach, które nie posiadają tego systemu kierowca musi hamować pulsacyjnie, czyli dociskać hamulec i szybko go puszczać, aby jednocześnie móc skręcać. Normalne wciśnięcie hamulca powoduje automatyczne blokowanie się kół, czyli uniemożliwienie ich skręcania. System ABS daje możliwość jednoczesnego hamowania oraz skręcania, bez żadnej blokady. Prędkość obrotową kół mierzą stale czujniki systemu ABS. Kiedy zaczynamy hamować system rozpoznaje blokowanie się kół i automatycznie je odblokowuje powodując zmniejszenie siły hamowania. Jednak powoduje to nieznacznie wydłużoną drogę hamowania. Często zdarza się, że kierowcy nie spotkali się z wspomaganiem przez ABS, dlatego też puszczają hamulec, gdy pod pedałem poczują opór i pulsowanie. Są to dźwięki normalne dla tej sytuacji, dlatego też należy wciskać pedał do samego końca.

Kontrola trakcji ASR

System kontroli trakcji nazywany w skrócie ASR (Acceleration Slip Regulation), jest spotykany w większości aut. Ponadto działa  poprzez oparcie na systemie ABS. Mierzy on prędkość obrotową kół, w czasie gdy różnica prędkości nienapędzanych i napędzanych zwiększy się, system zimniejszy moment napędowy. W sytuacji, kiedy ruszamy, pokonujemy wzniesienia czy też przyśpieszamy na zakręcie, zapobiega poślizgowi kół napędzanych. Oprócz korzystania z systemu ABS, steruje również pracą silnika, aby zmniejszyć jego moc w danym momencie. Nowe systemy ASR, aby zwiększyć bezpieczeństwo w czasie poślizgu, wykorzystują układ hamulcowy.

System ESP

ESP to stabilizujący tor jazdy system elektroniczny, który zmniejsza poślizgi samochodów w czasie pokonywania zakrętów. Podobnie jak system ASR, ten również korzysta z systemu ABS. ESP powoduje hamowanie wybranego koła lub kół oraz zmniejsza moc silnika, podczas, gdy auto nie może utrzymać toru jazdy. Posiada własne czujniki, takie jak sił odśrodkowych czy kąta skrętu kierownicy. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że w trakcie poślizgu nie powinno się dodawać gazu.

systemy bezpieczeństwa w samochodach

Inne systemy bezpieczeństwa

Oprócz omówionych systemów, należy wspomnieć, że na rynku dostępnych jest więcej opcji. Należą do nich np. ACC - czyli tempomat, który reguluje prędkość i odstępy od aut ,które nas poprzedzają, automatycznie, AFIL - ostrzeganie przed zjazdem z właściwego pasa, BLIS - ostrzega o obiektach znajdujących się w martwym polu, EBD - optymalizacja siły hamowania, TPMS - kontrola ciśnienia w kołach.

kia carens wynajem

Rezerwacja

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz zapraszamy do składania rezerwacji na wynajem samochodów poprzez formularz rezerwacji pojazdu. W razie jakichkolwiek pytań służymy pomocą pod numerem +48 731 739 351 oraz na naszym chat’cie dostępnym w prawym dolnym rogu strony internetowej. Jesteśmy również dostępni pod adresem e-mail: biuro@topcars24.pl

  • Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
  • Infolinia: +48 731 739 351