Infolinia +48 731 739 351 biuro@topcars24.pl

Nowe Przepisy o Wyposażeniu aut

PODZIEL SIĘ

Nowe Przepisy o Wyposażeniu aut

22/11/2019
nowe przepisy o wyposażeniu aut

Zgodnie z rozporządzeniami Unii Europejskiej od 2022 roku zostaną wprowadzone duże zmiany w obowiązkowym wyposażeniu samochodów. Nowe przepisy będą wymagały od kierowców posiadania m.in. ograniczników prędkości oraz czarnych skrzynek. Wszystko oczywiście dla zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Montaż rejestratorów w samochodach


Przymus montowania czarnych skrzynek, czyli de facto rejestratorów danych na temat wypadków, będzie obowiązywał za trzy lata. Instalacja rejestratorów będzie jednak dotyczyć nowych pojazdów. Czarne skrzynki będą miały za zadanie rejestrować informacje o: prędkości pojazdu, stanie uruchomienia systemów bezpieczeństwa oraz dodatkowych zmiennych, które mają znaczenie przy wypadkach drogowych. Ponadto, rejestratory nie będą wyłączane, a zapisane na nich dane bezwzględnie nie będą mogły być poddane żadnych modyfikacjom. Czarne skrzynki mają pomóc w wyjaśnianiu przyczyn wypadków drogowych.

Systemy inteligentnego dostosowania prędkości


Kolejnym obowiązkowym elementem wyposażenia samochodów – zarówno osobowych, dostawczych, ciężarowych jak i autobusów – będą tzw. ograniczniki prędkości. Pojazdy będą obowiązkowo posiadały „system inteligentnego dostosowania prędkości”. Działanie tego systemu ma polegać na wyczuciu przez pedał (gaz) limitu prędkości, gdy zostanie on osiągnięty bądź przekroczony. Sam ogranicznik nie wyhamowuje samochodu, lecz odnotowuje przekroczenie prędkości. Rejestrowanie danych odbywa się w omawianej powyżej czarnej skrzynce.

Dodatkowe wymagania

Nowe przepisy zakładają szereg dodatkowych wymagań, które – w przeciwieństwie do rejestratorów i systemów inteligentnego dostosowania prędkości – są mniej kontrowersyjne. Są to między innymi: poprawa bezpośredniej widoczności, usunięcie martwych pól, czujniki i kamerki do cofania, systemy ostrzegające o senności i rozproszeniu uwagi kierowcy czy systemy odpowiadające za utrzymanie pojazdu na pasie ruchu.

nowe przepisy o wyposażeniu aut

Cele rozporządzeń unijnych

Za rozporządzeniami unijnymi stoi naturalnie bezpieczeństwo kierowców i pasażerów. Radykalne zmiany zaproponowane przez Unię Europejską mają ograniczyć liczbę wypadków, które w 90% wynikają z błędu człowieka. Komisja Europejska szacuje, że w ciągu pierwszych 15 lat od wprowadzenia zmian w prawie zostanie ocalonych ponad 25 tysięcy osób, a co najmniej 140 tysięcy nie ulegnie poważnym obrażeniom w wyniku wypadku drogowego. Nowe przepisy są porównywane do wprowadzonego przed laty obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, które dziś są już dla nas wszystkich normą.

  • Masz pytania? Skontaktuj się z nami!
  • Infolinia: +48 731 739 351