Jazda na Suwak. Nowe Przepisy. O co w tym Chodzi?

PODZIEL SIĘ

Jazda na Suwak. Nowe Przepisy. O co w tym Chodzi?

19/02/2020
jazda na suwak

Jazda na suwak to stosowany już od dawna sposób na zmniejszenie korków. Jednak często nie przynosił on zamierzonych efektów. Czy zmiana przepisów sprawi, że system ten będzie działać sprawniej?

Jazda na suwak — co to właściwie jest i po co się ją stosuje? 


Jazda na suwak powinna mieć swoje zastosowanie w momencie, kiedy jeden z dwóch równoległych pasów, prowadzących w tym samym kierunku, kończy się. Ta optymistyczna koncepcja zakłada, że każdy kierowca pojazdu poruszającego się po głównym pasie, wpuści przed siebie jedno auto jadące po kończącym się pasie obok. Stąd też ta tajemnicza nazwa ''na suwak''. Ruch ma po prostu się zazębiać. 

Zasada ta jest niezwykle prosta i ma na celu zapobieganie powstawania oraz rozładowanie korków. I oczywiście byłoby tak, gdyby każdy kierowca rzeczywiście wpuszczał przed siebie jeden pojazd. Czy tak jest? Niestety nie. Dlatego też właśnie powstać mają nowe przepisy nakazujące obowiązkowe stosowanie się do tej zasady.

Dlaczego jazda na suwak do tej pory się nie spisywała?


Mimo, że jazda na suwak jest bardzo dobrym pomysłem na rozładowanie korków to niestety w większości miejsc w Polsce nie zdaje egzaminu. Dlaczego? Główną przyczyną są kierowcy. Wielu z nich nie wpuszcza przed siebie pojazdów, ponieważ sądzą, że dzięki temu szybciej dojadą do celu. Co więcej, często są wręcz wściekli kiedy widzą, że inni towarzysze pasa stosują się do zasady na suwak, gdyż uważają, że to właśnie dlatego powstają zatory na drogach. Niestety, współpraca między kierowcami pozostawia wiele do życzenia. Mimo ogromnej liczby empatycznych osób o wysokiej świadomości drogowej wciąż pozostaje wielu, których myśl przewodnia brzmi -  „Chciałeś szybciej dojechać tym pasem cwaniaczku, a ja stoję w korku. A masz! Teraz Cię nie wpuszczę, też sobie postój”.

jazda na suwak

Nowe przepisy — czy coś zmienią?

Wejście w życie ustawy oznacza, że jazda na suwak jest obowiązkowa za sprawą regulacji prawnej. Tym samym policja będzie mogła ukarać kierowców, którzy blokują ruch. Pojawić się mają także znaki drogowe nakazujące jazdę na suwak. Do tej pory system ten był jedynie zaleceniem. Istnieje więc szansa, że ryzyko mandatu będzie wystarczającym argumentem dla osób, które dotychczas nie stosowały się do tej koleżeńskiej zasady.