Dzień bezpiecznego kierowcy - o bezpieczeństwie słów kilka

PODZIEL SIĘ

Dzień bezpiecznego kierowcy - o bezpieczeństwie słów kilka

25/07/2019
dzień bezpiecznego kierowcy

Codziennie telewizja zalewa nas obrazami drogowych tragedii, raczeni jesteśmy otaczającymi Nas zewsząd wiadomościami o pijanych kierowcach, drogowych kraksach i wypadkach. Świadomość kreuje powoli wyobrażenie tego komunikacyjnego miejsca jako przestrzeni pełnej niebezpiecznych i wrogich człowiekowi sił. Naprzeciw tym fatalistycznym wizjom zjawia się Nam Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

25 lipca 2007 roku z inicjatywy organizacji kościelnych związanych z bezpieczeństwem drogowym w tym Duszpasterstwa Kierowców, a także za przyczyną założonej przez Krzysztofa Hołowczyca inicjatywie "Bezpieczny Kierowca" oraz z pomocą Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został po raz pierwszy zorganizowany Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Data nie została wybrana przypadkowo - w dokładnie tym terminie obchodzone jest bowiem w Kościele Katolickim wspomnienie św. Krzysztofa - patrona kierowców.

Ten dzień to czas, w którym możemy z większą uwagą przemyśleć kwestię bezpieczeństwa na drogach. Celem akcji jest podkreślenie fundamentalnego znaczenia przepisów drogowych i zdrowego myślenia w codziennym poruszaniu się samochodem. W tym dniu organizowane są również przez Policję różnego rodzaju akcje mające na celu zwiększenie świadomości kierowców w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach. Wzmożone zostają także policyjne patrole i kontrole uliczne.

Najczęstsze przyczyny kolizji i wypadków

Inicjatorzy akcji co roku przypominają o najczęstszych przewinieniach i problemach kierowców, których eliminacja znacząco zmniejszyłaby liczbę potencjalnych wypadków. Do tych zaś należą przede wszystkim: - wymuszanie pierwszeństwa przejazdu oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, - przekraczanie dopuszczalnej prędkości lub niedostosowanie jej do panujących na drodze warunków, - nieprawidłowe sygnalizowanie i wykonywanie manewrów takich jak cofanie, zmiana kierunku jazdy, czy chociażby parkowanie.

Przeciwieństwo bezpiecznego kierowcy!

Na zupełnie osobny akapit zasługuje jazda pod wpływem środków odurzających. Najczęstszą przyczyną poważnych wypadków drogowych jest nieprzestrzeganie kultury picia alkoholu i scedowanie pełnej odpowiedzialności za prowadzenie samochodu na pijanego kierowcę, z pominięciem osób, mogących uprzednio interweniować chociażby zabierając kluczyki od samochodu takiej osobie. Organizatorzy akcji podkreślają zasadę odpowiedzialności za zwrócenie uwagi i reagowanie na próbę jazdy pod wpływem alkoholu, która obok zasady o nie prowadzeniu pod wpływem zdaje się być kluczową regułą w postępowaniu w takich sytuacjach.

dzień bezpiecznego kierowcy

Należy również zauważyć, co podkreślają odpowiednie służby, że do obowiązków kierowcy należy także dbanie o dobry stan pojazdu oraz zwrócenie uwagi na wszystkie elementy, które mogłyby ograniczać koncentrację kierującego pojazdem. Dopiero, gdy zarówno pojazd, jak i kierujący będą w pełni sprawni, można mówić o odpowiedzialnym podejściu do jazdy.

Dzień bezpiecznego kierowcy powinien być w naszej świadomości przez cały rok. Nie tylko 25 lipca! Bądźmy odpowiedzialni za kółkiem dla siebie i innych.